توجه: آیا می دانید مرورگر شما بسیار قدیمی است؟ برای استفاده کامل از امکانات این سایت، مرورگر خود را به روز کنید.

فرق کوکی (Cookie) و کش (Cache) در مرورگرها

۱۰ اسفند ۱۳۹۲

در دنیای اینترنت دو واژه داریم که یکی کوکی (Cookie) و دیگری کش (Cache) است. بهتر است که با این دو مفهوم در صورتی که تاکنون آشنایی پیدا نکرده اید آشنا شوید چون در انجام مراحل بازاریابی اینترنتی ممکن است با آن ها برخورد کنید. در این مطلب به تعریف دو عبارت کوکی و کش و تفاوت آن ها با یکدیگر پرداخته می شود.

مرورگرها نرم افزارهایی هستند که ما از آن ها برای دریافت و مشاهده اطلاعات در فضای اینترنت استفاده می کنیم. کش ها در مرورگرها امکانی هستند که بعضی قسمت های وب سایت ها مانند تصاویر و کدهای HTML را ذخیره سازی می کنند و با این کار در بارگذاری های بعدی وب سایت تسریع ایجاد می شود و همچنین پهنای باند کمتری مصرف می شود. در مورد پهنای باند باید عرض کنم که هر هاستی پهنای باند خاصی در اختیار مشتریان خود قرار می دهد مثلا چند گیگا بایت در ماه و در صورتی که میزان رد و بدل اطلاعات یا همان پهنای باند بیش از حد مجاز باشند مشکل ساز می شود و خدمت رسانی وب سایت متوقف می شود.

اما کوکی ها چه هستند؟

کوکی ها فایل هایی هستند که پس از مشاهده وب سایت ها در رایانه کاربران ذخیره می شود و اطلاعاتی را در خود نگه داری می کنند. مثلا نام و ایمیل شما پس از مشاهده صفحاتی از وب سایت در مراجعات بعدی به شما نمایش داده می شود که ممکن است باعث تعجب شما شود.

ذخیره اطلاعات کاربران توسط کوکی ها

فرق کوکی و کش در چیست؟

کوکی فایلی است که اطلاعات کاربران را در رایانه خود آن ها ذخیره می کند ولی کش به اطلاعات کاربران کاری ندارد و در مورد نمایش وب سایت خواه کدهای HTML ای باشد و خواه تصاویر ، اطلاعاتی را در مرورگر ذخیره می کند که شما می توانید کش و کوکی را هر زمان که بخواهید با مراجعه به بخش تنظیمات مرورگر خود پاک کنید.

حذف کوکی ها و کش ها

امیدوارم این مطلب توانسته باشد شما را تا حدی با این دو مفهوم آشنا کند.

منبع : وبلاگ ۷۰۱۰

برگرفته از : هاب اسپات

  • تعداد مشاهده مطلب: 7,517

 

پست های مرتبط

از این مقاله لذت بردید؟ به اشتراکش بگذارید!

برچسب ها

دیدگاه ها بسته شده اند.