توجه: آیا می دانید مرورگر شما بسیار قدیمی است؟ برای استفاده کامل از امکانات این سایت، مرورگر خود را به روز کنید.

میزان فروش صنعت موسیقی در اینترنت

۳ مهر ۱۳۹۲

امروزه تاثیر اینترنت در همه دامنه های کاری دیده می شود. هنر و خصوصا هنر موسیقی نیز از این قاعده مستثنا نیست. اما این مورد در کشور ما به کل متفاوت است و متاسفانه هنرمندان از هنر و فروش آلبوم های خود آن طور که باید و شاید درآمد زایی نمی کنند. در این مطلب وضعیت درآمدزایی از صنعت موسیقی و ارتباط آن با فضای اینترنت بیشتر توضیح داده می شود.

در کشور ما آلبوم های موسیقی به راحتی در اینترنت قرار می گیرند و کاربران هم آن ها را دانلود می کنند. وقتی حرفه و یا صنعتی به موفقیت دست خواهد یافت که به آن پول تزریق شود و درآمد زا باشد. در کشورهای مختلف قرار دادن دکمه های Donate و یا همان حمایت مالی در وب سایت ها رواج زیادی دارد اما در ایران این کار برای درخواست پول مخصوصا برای وب سایت های هنرمندان شاید شکل خوبی نداشته باشد. ایده ای در این زمینه دارم. حال که قانون درستی برای جلوگیری کردن از دانلود آهنگ های هنرمندان در اینترنت اگر هم وجود دارد به درستی اجرا نمی شود شاید بتوان در وب سایت های هنرمندان از دکمه هایی استفاده کرد و به جای درخواست حمایت مالی به بازدید کنندگان مبلغ فروش آلبوم را اطلاع رسانی کرد و از آن ها خواست به فروش اینترنتی آلبوم بپردازند و اگر تمایل ندارند این کار را انجام دهند و یا از سایت های غیر قانونی ، آلبوم ها را دانلود کرده اند در این صورت بخشی از مبلغ آلبوم را به هنرمند پرداخت کنند و این مبلغ اختیاری باشد و فرد با وارد کردن مبلغی که خود تصمیم دارد در فرم مربوطه از طریق کارت بانکی مبلغ مورد نظر را به وب سایت هنرمند پرداخت کند.

حال به این موضوع کمی کلی تر نگاه کنیم. در بررسی که در مورد وضعیت موسیقی در سراسر جهان صورت گرفته نتایج جالبی به دست آمده است. فروش کلی موسیقی کاهش یافته اما فروش دیجیتالی موسیقی افزایش داشته است. در یک بررسی دیگر که به صورت موازی در این مورد انجام شده مشخص شده است دلیل مردم برای خرید کمتر آلبوم های موسیقی ، وجود رادیو های اینترنتی است. رادیو های اینترنتی زیادی نه تنها در خارج از کشور بلکه در داخل ایران هم وجود دارد که موسیقی را به صورت رایگان در فضای اینترنت پخش می کنند و بدین ترتیب ممکن است انگیزه خریداران برای خرید آلبوم های موسیقی کاهش یابد.

درآمد صنعت موسیقی در سراسر جهان

هم اکنون درصد قابل توجهی از آلبوم های موسیقی به صورت فیزیکی خریداری می شوند و این میزان کم کم در حال کاهش است. از طرف دیگر فروش محصولات موسیقی دیجیتالی در سال ۲۰۱۲ ، ۷٫۳ میلیارد دلار بوده و بر اساس پیش بینی ها در سال ۲۰۱۶ به ۱۱٫۶ میلیارد دلار خواهد رسید. دلیل این افزایش هم استفاده از فرصت های موجود در اینترنت برای بهتر در دسترس قرار دادن محصولات موسیقی اعلام شده است.

همچنین در سال ۲۰۰۸ ، سهم درآمد حاصل از موسیقی دیجیتالی نسبت به کل درآمد حاصل از موسیقی ۲۱% بوده است که این میزان در سال ۲۰۱۲ به ۳۹% افزایش یافته است.

امیدوارم موارد مطرح شده در این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منبع : وبلاگ تبلیغات و بازاریابی اینترنتی ۷۰۱۰

برگرفته از : ایمارکتر

  • تعداد مشاهده مطلب: 3,766

 

پست های مرتبط

از این مقاله لذت بردید؟ به اشتراکش بگذارید!

برچسب ها

دیدگاه ها بسته شده اند.