توجه: آیا می دانید مرورگر شما بسیار قدیمی است؟ برای استفاده کامل از امکانات این سایت، مرورگر خود را به روز کنید.

۶ راهکار برای بهبود ناوبری(Navigation) در طراحی سایت

۱۵ آبان ۱۳۹۱

در انجام بازاریابی اینترنتی وجود یک وب سایت الزامی است. در انجام طراحی وب سایت نیز نحوه ارتباط صفحات و سیستم ناوبری(Navigation) به دلایلی همچون راهنمایی صحیح بازدید کنندگان از وب سایت برای یافتن اطلاعات لازم ، قابلیت ایندکس در موتورهای جستجو و … از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مطلب به بررسی ۶ راهکار به منظور بهبود وضعیت ناوبری وب سایت پرداخته می شود.

ویژگی های یک سیستم ناوبری مناسب در وب سایت

۱) از سیستم ناوبری ثابت استفاده کنید.

از سیستم ناوبری در وب سایت به گونه ای استفاده کنید که با تغییر از صفحه ای به صفحه دیگر ، جایگاه منوها تغییری نکنند و فقط در صورت لزوم اقدام به تغییر در سیستم ناوبری وب سایت کنید. در صورت تغییر سیستم از صفحه ای به صفحه دیگر ، بازدید کنندگان از وب سایت دچار سردرگمی می شوند و نمی توانند اطلاعات مورد نیاز خود را در کوتاهترین زمان ممکن بیابند.

۲) دسته بندی ها را به وضوح بیان نمایید.

در ایجاد وب سایت باید دسته ها و زیر دسته ها به وضوح قابل مشاهده باشند. به عنوان مثال سایت درج آگهی ۷۰۱۰ دارای چندین روش بیان دسته بندی وب سایت است.

بالای صفحات سایت :

دسته بندی های بالای صفحات وب سایت 7010

پایین صفحات وب سایت :

دسته بندی های پایین صفحات وب سایت 7010

صفحه اصلی وب سایت :

ذکر دسته ها در صفحه اصلی وب سایت 7010

نمونه ای از زیر دسته ها :

ذکر نمونه ای از زیر دسته های وب سایت 7010

۳) قابلیت کلیک را در تمامی اجزا سیستم ناوبری فعال نمایید.

هر یک از اجزا موجود در سیستم ناوبری باید قابلیت کلیک شدن را دارا باشند. حتی اگر از منوهای کرکره ای استفاده می شود باید دسته ها و زیر دسته های موجود در منو ، هر دو به صفحه مورد نظر لینک شوند.

منوی اصلی سایت:

تصویر منوی اصلی سایت 7010

منوی کرکره ای :

تصویر منوی کرکره ای سایت 7010

۴) از عناوین دقیق در سیستم ناوبری استفاده کنید.

در سیستم ناوبری وب سایت ها که شامل منوها و لینک ها می شوند عناوین واضح و دقیقی انتخاب نمایید به نحوی که بازدید کننده قبل از ورود به صفحه مقصد پیش زمینه ای از اطلاعات موجود در صفحه داشته باشد. در صورت عدم تعیین عناوین واضح و دقیق امکان ترک وب سایت از سوی بازدیدکنندگان افزایش می یابد.

۵) از خصوصیت ALT (نمایش نوشته جایگزین در صورت عدم بارگذاری تصویر) استفاده کنید.

در صورت استفاده از تصاویر در سیستم ناوبری وب سایت ها حتما از خصوصیت Alt در تگ تصاویر استفاده کنید تا در صورت عدم بارگذاری تصاویر به طور صحیح نوشته های جایگزین به نمایش در آیند.

۶) اطمینان حاصل کنید که سیستم جستجوی وب سایت به طور صحیح کار می کند.

 در صورتی که برای وب سایت خود سیستم جستجوی داخلی ایجاد کرده اید از عملکرد صحیح آن مطمئن شوید. سعی کنید در صورتی که موردی به عنوان نتیجه جستجو یافته نشد پس از ذکر “موردی برای جستجو یافته نشد” موارد مشابه به عبارت جستجو شده را برای بازدید پیشنهاد دهید.

تصویر امکان جستجو در سایت 7010

چگونگی ایجاد یک سیستم ناوبری مناسب

به منظور ایجاد یک سیستم ناوبری مناسب برای وب سایت کافی است ابتدا وب سایت هایی که در زمینه مشابه فعالیت می کنند را بررسی و نکات مثبت و منفی آن ها را در طراحی یک سیستم ناوبری مناسب لحاظ کنید.

منبع : وبلاگ تبلیغات و بازاریابی اینترنتی ۷۰۱۰

بر گرفته از : searchengineland.com

  • تعداد مشاهده مطلب: 4,198

 

پست های مرتبط

از این مقاله لذت بردید؟ به اشتراکش بگذارید!

برچسب ها

دیدگاه ها بسته شده اند.