توجه: آیا می دانید مرورگر شما بسیار قدیمی است؟ برای استفاده کامل از امکانات این سایت، مرورگر خود را به روز کنید.

پنهان سازی صفحات برای حضور در نتایج موتورهای جستجو

۷ اردیبهشت ۱۳۹۲

سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو در وهله اول سعی در معرفی و در مرحله بعد ارتقا رتبه صفحات وب سایت ها در موتورهای جستجو دارد اما سوالی که اینجا مطرح می شود این است که به چه دلیل باید مانع از ظاهر شدن بعضی صفحات در نتایج موتورهای جستجو شد و این کار را چگونه می توان انجام داد؟ در این مطلب به ذکر دلیل و روش های پنهان سازی صفحات وب سایت ها در نتایج موتورهای جستجو پرداخته می شود.

اصلی ترین دلیلی که برای پنهان سازی صفحات وب سایت ها برای ظاهر شدن در موتورهای جستجو وجود دارد این است که کاربران امکان دسترسی مستقیم به بعضی صفحات وب سایت را از طریق موتورهای جستجو نداشته باشند. فرض کنید شما صفحه فرودی برای دانلود فایلی آماده کرده اید که لازمه دانلود این فایل پر کردن فرم صفحه قبل است و پس از پر کردن فرم ، اجازه دانلود فایل به بازدید کنندگان داده می شود. در صورتی که بازدید کنندگان به طور مستقیم از موتورهای جستجو وارد صفحه دانلود شوند و نیازی به پر کردن فرم نباشد اطلاعات بازدید کنندگان جمع آوری نمی شود و در این صورت اهداف از پیش تعیین شده محقق نمی شوند.

برای جلوگیری از ظاهر شدن صفحات وب سایت ها در موتورهای جستجو دو روش وجود دارد:

۱) استفاده از فایل robots.txt و ذکر آدرس صفحاتی که نمی خواهیم در نتایج موتورهای جستجو ظاهر شوند.

فایل robots.txt  فایلی است که در فولدر root وب سایت قرار می گیرد و موتورهای جستجو پیش از ایندکس صفحات وب سایت به آن مراجعه می کنند و  صفحات ذکر شده در این فایل را در فرایند ایندکس نادیده می گیرند.

۲) استفاده از تگ متای noindex برای نادیده گرفتن ایندکس صفحات وب سایت

روش دیگر ، تگ های متا هستند که در بدنه صفحات وب سایت قرار می گیرند و مانع ظاهر شدن صفحه وب سایت در نتایج موتورهای جستجو می شوند.

تگ های متا در بین تگ های head قرار می گیرند و نمونه ای از پیاده سازی آن مطابق با تصویر زیر است.

استفاده از تگ های متا برای پنهان سازی صفحات وب سایت در نتایج موتورهای جستجو

نکات بازاریابی

در صورتی که در ازای دریافت اطلاعات بازدید کنندگان از وب سایت در صفحات فرود ، خدمات خاصی ارائه می دهید حتما از قابلیت عدم ایندکس در صفحات فرود وب سایت خود استفاده کنید تا بازدید کنندگان پس از جستجو در موتورهای جستجو به طور مستقیم از صفحه فرود بازدید ننمایند و بدین ترتیب جمع آوری اطلاعات بازدید کنندگان به طور صحیحی انجام شود.

منبع : وبلاگ تبلیغات و بازاریابی اینترنتی ۷۰۱۰

برگرفته از : هاب اسپات

  • تعداد مشاهده مطلب: 5,192

 

پست های مرتبط

از این مقاله لذت بردید؟ به اشتراکش بگذارید!

برچسب ها

۲ دیدگاه