توجه: آیا می دانید مرورگر شما بسیار قدیمی است؟ برای استفاده کامل از امکانات این سایت، مرورگر خود را به روز کنید.

تاثیر رسانه های اجتماعی در تصمیم گیری برای خرید

۱۴ فروردین ۱۳۹۲

نقش استفاده از رسانه های اجتماعی در فعالیت های بازاریابی به هیچ کس پوشیده نیست اما رسانه های اجتماعی بر فروش محصولات و خدمات نیز تاثیر گذار هستند. در این مطلب به بررسی میزان تاثیر گذاری استفاده از رسانه های اجتماعی در تصمیم گیری برای خرید پرداخته می شود.

در نظر سنجی که در کشور آمریکا صورت گرفته است تقریبا نیمی از کاربران اعلام کرده اند که در هنگام خرید آنلاین ، از رسانه های اجتماعی تاثیر گرفته اند. اما این تاثیر گذاری فقط بر خرید های آنلاین نبوده است و بر خریدهای حضوری در فروشگاه ها نیز تاثیر گذاشته است.

تاثیر رسانه های اجتماعی در تصمیم گیری برای خرید

عامل دیگری نیز مهم است و آن اشتراک گذاری تخفیفات و پیشنهادات ویژه است. نتایج این نظرسنجی نشان دهنده این است که ارائه تخفیفات و پیشنهادات ویژه در رسانه های اجتماعی توسط کسب و کارها بر میزان انگیزه کاربران برای خرید تاثیر می گذارد.

نکات بازاریابی

از این مطلب دو نکته به ذهن می آید. یکی استفاده از رسانه های اجتماعی توسط کسب و کارها برای افزایش فروش و یافتن مشتری است. شاید این سوال مطرح شود که موارد ذکر شده فقط مخصوص کشورهای توسعه یافته است درحالی که این طور نیست و با یک مثال این موضوع روشن می شود. شاید برای شما نیز این مورد اتفاق افتاده باشد. چند دوست را در نظر بگیرید که برای صرف شام تصمیم می گیرند به فست فودی مراجعه کنند. در انتخاب محل ، یکی از دوستان پیشنهاد می دهد که در فیس بوک با مطلبی در مورد بهترین فست فودهای شهر مواجه شده است و بیشتر کاربران فست فود X را پیشنهاد داده اند و تمامی دوستان تصمیم می گیرند از خدمات این فست فود استفاده کنند و این دقیقا مصداق تاثیر رسانه های اجتماعی در تصمیم گیری برای خرید یا استفاده از خدمات است.

نکته دیگر این است که اگر سعی شود در فروشگاه ها کدهای QR برای محصولات ارائه شود و مشتریانی که محصول را خریداری کرده اند تشویق گردند تا این کدها را اسکن کنند تا با این کار یک مطلب در شبکه های اجتماعی مبنی بر خرید محصول به اشتراک گذاشته شود می تواند تاثیر مثبت بر تصمیم گیری های خرید ایفا کند.

منبع : وبلاگ تبلیغات و بازاریابی اینترنتی ۷۰۱۰

برگرفته از : مارکتینگ چارتز

 • تعداد مشاهده مطلب: 4,908

 

پست های مرتبط

از این مقاله لذت بردید؟ به اشتراکش بگذارید!

برچسب ها

۲ دیدگاه

 • سلام
  خسته نباشید دوست عزیز
  خدا قوت بده
  سال خوبی داشته باشی

  مهرداد میرشاهی

   • محمد مهدی هاتفی

   • فروردین ۱۸, ۱۳۹۲

   سلام جناب آقای میرشاهی
   ممنون از لطف شما و امیدوارم که شما هم سال خوبی داشته باشید